سمینار عیسی

اواسط دهه هشتاد یک سری از محققان وپژوهشگران عهد جدید و عهد قدیم دور هم جمع می‌شن که یک کار جدید در شناخت زندگی عیسی شروع کنند. تصمیم براین است که عیسی‌تاریخی ( یا عیسی که به طور واقعی در تاریخ وجود داشت) رو از عیسیایی که یک قهرمان فوق طبیعی با مهارت‌های فوق انسانی مثل روی آب راه رفتن، تبدیل آب به شراب، سیرکردن پنج‌هزار نفر با یک قرص نان و یک ماهی، یا شفای مریضان و زنده‌کردن مردگان ،‌جدا کنند.
برای این‌کار این محققین تمام متن‌ عهد قدیم و عهد جدید و همینطور تمام مطالب باقی مانده از سه قرن اول میلادی روحرف به حرف،‌ لغت به لغت، و جمله به جمله مورد بررسی قرار می‌دند. یک گلوله برف رو فرض کنید که از یک بلندی می‌غلطتد. در بین راه این گلوله برف احتمالا برگ و سنگریزه و شاخه خشک و خاک هم به خودش خواهد گرفت و وقتی به زمین مسطح می‌رسد،‌غیر از برف اولیه اضافات زیادی دیگری هم دارد. حالا این محققان می‌خواهند این روند را برعکس کنند. یعنی گلوله را برگردانند و تاجایی که ممکن است اضافات را بردارند.
در این راه، تمام داستان‌هایی که در آنها عیسی عمل فوق انسانی که از یک انسان قرن اول میلادی در فلسطین آن زمان بعید است رو از داستان حذف می‌کنند. بعد با توجه به اینکه عهد جدید به یونانی نوشته شده و عیسی به زبان « آرامیک» زبان محلی آن زمان نزارا صحبت می‌کرده، بنابراین فن ترجمه روهم در نظر می‌گیرند. بنابراین کار اصلی این سمینار بر این قرار است که سخنان اصلی که واقعا خود عیسی گفته و اتفاقاتی که واقعا عیسی در آن‌ها شرکت داشته و در واقع اتفاق افتاده را مشخص کند.
این سمینار بیست و سه سال است که به طور مرتب و دو مرتبه در سال در شهر سنتا روزای کالیفرنیا تشکیل می‌شود. علاوه بر آن به طور مرتب سخنرانانی از این سمینار در شهرها و دانشگاه‌های مختلف سخنرانی دارند. رای گیری بر صحت سخنان یا اتفاقات هم اینطور است که بعد از مطرح شدن موضوع در جلسه افراد با چهار رنگ قرمز، صورتی، خاکستری و مشکی نظرشان رو اعلام می‌کنند که قرمز میگه که حتما این قضیه اتفاق افتاده یا این حرف زده شده و مشکی کاملا اون رو نفی می‌کنه.
مشخص است که این سمینار خوش‌آیند خیلی از محافظه کاران مسیحی هم نیست و برخی کلیساها اعضای سمینار رو نماینده‌های شیطان می‌دونن. یکی از ایراداتشون هم اینکه که عیسی مسیحایی رو نمی شه از عیسی تاریخی جدا کرد. یا اینکه به سیستم رای گیری سمینار ایراد می‌گیرند و یکی از ایراداتشون هم به اینه که عیسی که به رستاخیز و قیامت (‌که قرار خیلی زود بعد از به صلیب کشیدن عیسی اتفاق بیافته)‌ در این سمینار نادیده گرفته می‌شه.
در مورد این سمینار و انتقاداتی که بهش می‌شه اینجا می‌تونید یه سری اطلاعات بگیرید.
این‌هم سایت خود سمیناره
این هم برنامه‌های سخنرانی‌های اخیر
در ضمن این کتابی‌ هست که بین این‌ چیزهایی که من دارم می‌خونم با ساده ترین زبان ممکن و خیلی روان در مورد بخش‌های مختلف عهد جدید نوشته. کاملا می‌شه به شکل یک رمان دستش گرفت و خوندش.
در ضمن سمینار در سال ۱۹۹۳ کتابی به اسم « گاسپل پنج» ( گاسپل اسمی است که به فارسی انجیل ترجمه شده و ما چهارتا گاسپل اول رو اناجیل اربعه می‌خونیم، اما تعریف انجیل در انگلیسی و یونانی چیز دیگه‌ای است) منتشر کرده از نقل قول‌های عیسی و اتفاقات زمان اون که اعضای سمینار با بیشترین درصد اون‌ها رو از نظر تاریخی درست و دقیق تشخیص داده بودند.  

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.