شما چه می کنید؟

در حال قدم زدن تو پارکی هستید که میبینید زن و مردی در حال دعوا هستن. به نظر نمیرسه زن و شوهر باشن. مرد زن رو نمیزنه , اما هلش میده یا با زن رو از شونه هاش گرفته و محکم تکونش میده.
—————————-
یک زن و مرد که به نظر میرسه جا افتاده و زن و شوهر هستن رو میبینید که در حال دعوا هستن. مرد حالت حمله فیزیکی به زن رو داره و دستش رو طوری تکون میده که انگار میخواد زن رو بزنه. مرتب هم تکرار میکنه” ” تو زن من هستی. نمیتونی این کار رو بکنی”
—————————
چند تا بچه رو میبینید که به یه بچه دیگه حمله کردن . کیف و کتاباش رو گرفتن و دارن هلش میدن. همه لباسهای خوب و مرتبی هم پوشیدن. بچه ای که بهش حمله شده هیچ کاری از دستش بر نمیاد.
————————–
بچه ای مورد حمله چند تا بچه دیگه قرار گرفته که به نظر میرسه عضو یه باند هستن. لباسهای مخصوص و آرایشهای عجیب غریب دارن.
————————–
سوار تاکسی میشین و راننده شروع میکنه از زنها بد گفتن. اینکه زنها جامعه امروز رو خراب کردن و به اصطلاح کرم از خودشونه. تا زن نخواد مرد کاری نمیتونه بکنه. زنها پر توقع هستن و …
————————–
تو یه کوچه خلوت یه دختری رو میبینید که لباس تنگی پوشیده و آرایش غلیظی داره. به نظر میرسه چند تا پسر مزاحمش هستن و دارن سعی میکنن اون رو به درون یه ماشین بکشن.
————————
تو یه مهمونی هستین و زنی داره از یه گروه اقلیت ( مثلا مردهای افغان مقیم تهران- یا مکزیکیها تو امریکا) بد میگه. که اونها جامعه رو خراب کردن و باید همه رو برگردونند.
———————
اگه شما در هر کدوم از موقعیتها بالا قرار میگرفتید چه کاری میکردید؟
کانال ” ای بی سی نیوز” یه برنامه داشت چند وقت قبل با همین عنوان ” شما چه میکنید” . هنرپیشه هایی رو استخدام کرده بودند که جلوی دوربین مخفی تو پارک و تاکسی و بقیه مکان های عمومی بعضی از موقعیتهایی که گفتم رو اجرا میکردند و اونها اونور دوربین منتظر عکس العمل مردم بودند. نتایج واقعا جالب بود.
تو موقعیتی که چند تا بچه به یه بچه دیگه حمله کرده بودن و لباسهای خوب داشتن, از هشتاد نفری که شاهد صحنه بودن یازده نفر عکس العمل نشون دادن که این عکس العمل شامل تلفن به پلیس یا جدا کردن بچه ها بود. زنها بیشتر از مردها عکس العمل نشون دادن.
اما وقتی که گروه مهاجم لباس گنگ تنشون بود و آرایشهای عجیب داشتن عکس العمل ها به شدت سرعت گرفت و اینبار مردها بیشتر دخالت کردن. ( حس خطر بیشتر شده بود)
یه موقعیت دیگه دعوای یک جفت جوان بود. اول یه جفت سفید پوست و بعد هم یک جفت سیاه پوست.
چیزی که مسلم بود این بود که در مورد سفید پوست ها مردم به خودشون اجازه میدادن جلو تر برن و وارد حریم دعوا بشن اما در مورد سیاه پوستها این دخالت به طور محسوسی کمتر بود. کسایی که حتی به پلیس زنگ میزدن سعی می کردن از محل دور بشن و بعد زنگ بزنن. آیا واقعا مرد سیاه پوست خطر ناک تر از مرد سفید هست؟
اما این دعوا وقتی جالب میشد که زوج ازدواج کرده به نظر میرسیدن. یعنی مرد مرتب به زن میگفت. ما ازدواج کردیم یا بچه داریم . چیزی که وقتی مردم رد میشن متوجه بشن اونها یک زوج ازدواج کرده هستن. عکس العمل ها به شدت کم شد. حتی با اونکه برخورد مرد به شدت بد تر و خشن تر شده بود و تا مرز کتک زدن هم رفته بود. به گفته روان شناس برنامه هنوز مردم زن ازدواح کرده رو جزو تعلقات و املاک مرد میدونن و این زن از کمترین میزان حمایت رو در یه جایی عمومی برخوردار میشه.
مورد بعدی یه راننده تاکسی نژاد پرست بود که بنا به نوع مسافراش ضد سیاه, ضد مکزیکی یا ضد عرب و اسلام میشد. از چهل و نه مسافر فقط هفت نفر با راننده مخالفت کردن و حاضر نشدن حرفاش رو قبول کنن.
همه اینها درست . اما ما چه می کنیم؟
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.