گوش کردن به رادیوی ملی مردمی تبدیل به یکی از بزرگترین علایقم شده است. تنوع برنامه ها و بی طرفی اغلب آنها باعث شده که هر وقت پیچ رادیو را بچرخانی (‌و از آنجایی که ریسمان هم اجازه داده در محل کار هم رادیو روشن باشد, روی دکمه روشن اش کلیک کنی ) برنامه ای جالب از گوشه ای از این دنیا بشنوی.
در هر حال از آنجا که پخش آنلاین قوی ای هم دارند باید بشود از گوشه های دیگر دنیا هم برنامه هایش را تعقیب کرد.
حالا این را می خواهم بگویم.
هفته قبل برنامه ای در بخش” همه چیز در نظر گرفته شده” این رادیو شنیدم که چقدر این جامعه مصرف گرا باورمان داده که همه چیز که در بسته بندی های شیک و بطری های رنگارنگ عرضه می شود بهتر از اصل طبیعی و البته مجانی اش است. بحث این بطری های آب بود که شرکت هایی مانند کوکا و پپسی به خوردمان می دهند. چیزی مانند فروختن هوایی که تنفس می کنیم در بسته بندی و در واقع این صنعت بسته بندی و عرضه خوب است. حال تصور کنید که همین صنعت بسته بندی چه صنایع دیگری را که خود به دنبال ندارد. حمل و نقل, چاپ روی بطری ها, ماشین های عرضه در گوشه و کنار شهر و فروشگاه و مدرسه….
بعد هم بحث بازیافت این بطری هاست که اگر حافظه ام یاری کند آمارشان اشاره داشت که فقط چهل درصد این چندین میلیون بطری در هفته بازیافت میشوند و بقیه اش در زمین باقی می مانند.
در هر حال این از آن برنامه هایی بود که اثر مستقیم و بسیار سریع در برنامه ریزی خرید خانواده ما داشت. خوشبختانه ما در بخشی از مملکت هستیم که به خاطر آب سالم کوهستانی اش معروف است. قرار شد هر دویمان یک بطری شیشه ای در محل کار و یک تنگ آب در یخچال بگذاریم تا هم ده دلار در هفته صرفه جویی شود و هم اینکه وجدانمان بیشتر به خاطر بازیافت خوب نکردن اذیت نشود.
نکته:
با همکارم بحث این بود که چرا برای اقلامی که مجانی هستند پول می دهیم. با توجه به سنش به جریانی اشاره که کرد که برایم بسیار جالب بود. ظاهرا در دهه هفتاد موجی در شمال کالیفرنیا بود به اسم ” سنگ خانگی” یا “سنگ به جای حیوان خانگی” .چون نگهداری حیوان خانگی دردسر زیادی دارد و جدای خرج و مخارجش مسولیت هم برای صاحبش میاورد, آقایی به اسم گری دال موجی به اسم سنگ خانگی راه می اندازد که در عرض شش ماه او را تبدیل به یک میلیونر می کند. این آقا سنگ به مردم می فروخته و جالب اینکه مردم هم واقعا برای خرید سنگی که به راحتی در حیاط خانه شان پیدا می شده, پول می دادند.

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.