فارنهایپ ۱۱/۹

farenhype.jpg
فیلم جنجالی مایکل مور در سال ۲۰۰۴ , ” فارنهایت ۱۱/۹” در داخل آمریکا صداهای زیادی رو بلند کرد. خیلی ها عقیده داشتند به خاطر همزمانی اش با انتخابات یک حقه سیاسی دیگه هست و خیلی ها مایکل مور رو به خاطر کوچک نشون دادن واقعه یازده سپتامبر به ضد آمریکایی بودن متهم کردن. خیلی ها عقیده داشتند که به جایی اینهمه احمق نمایی بوش بهتر بود به ریشه های حمله توجه میشد. در هر حال بوش در بوجود آوردن اینهمه نفرت از امریکا در همه جای دنیا تنها نبوده.
فیلم ” فارنهایپ ۱۱/۹” مستندیه که آلن پیترسون در جواب مایکل مور ساخت. به سراغ همون سوژه های مور رفت و سعی کرد نیمه دیگه اونها رو هم نشون بده یا حقایقی رو مایکل مور سعی در بزرگنمایی یا سر و ته کردنشون رو داشت. فیلم هرچند بعضی نکات جالب هم داره اما به شدت خسته کننده است.
پیترسون میاد از همون قالب پیش ساخته مور استفاده میکنه. در واقع به تماشاگری که جزییات فیلم اول رو یادش رفته بود دوباره حرفهای مور رو یاد آوری میکنه. شاید اگه این فیلم میتونست قالب خودش رو پیدا کنه و تو چهارچوب از پیش ساخته شده کار نمیکرد موفق تر بود. فیلم پر است از امریکایی های وطن پرستی که با عشق ساعتها جلوی دوربین میشینن و حرف میزنن.
یه چیزهایی هم قابل بحث نیست. اینکه مایکل مور ادعا میکنه سربازها از جنگ خسته شده اند و از بوش متنفرند و برای اون از خانواده چند سرباز مثال میاره به همون اندازه قابل بحثه که سربازهای عاشق جنگ و وطن در فیلم پیترسون.
پیترسون, برعکس مور, حقایق رو با شواهد نشون نمیده بلکه میخواد از اسمهای بزرگ افراد مصاحبه شونده استفاده کنه که برای خیلی ها هم البته شناخته شده نیستد. اینکه گاو داری اهل جورجیا حتی نوه هاش رو هم به جنگ می فرسته دلیل بر جنگ دوستی همه نمیشه.
در هر حال اگه دوست داشته باشید دو طرف دعوا رو ببینید , دیدن این مستند خالی از لطف نیست.
مرتبط:
وبسایت فیلم ” فارنهایت ۱۱/۹” که سعی شده شواهدی رو که فیلم به اونها استناد کرده جمع کنه.
این خانم ان کالتر نصیب گرگ بیابون نشه! این دیگه کیه بابا. تو این فیلم هم حرف میزنه. اگه باز هم علاقه دارید نظر محافظه کارهای جمهوری خواه رو نسبت به رقبا بدونید این کتاب رو بخونید که رسما اعصابتون رو تعطیل میکنه.

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.