به بهانه قانون جدید ( هنوز تصویب نشده) برای مهاجرین غیر قانونی

به طور تخمینی , از هر ۱۰ مکزیکی در کالیفرنیا ۸ نفر دارن غیر قانونی و با کارت هویت و شماره امنیت تقلبی زندگی می کنن. اواخر سال قبل کنگره دست به کار تدوین قانون جدیدی شد که بر اساس اون اگه یک مهاجر غیر قانونی ۵ سال تو امریکا زندگی کرده باشه, همه مالیاتهاش رو به موقع داده باشه, بدهکار نباشه, و هیچ سابقه قضایی هم نداشته باشه می تونه با دادن ۱۰۰۰$ درخواست گرین کارت بکنه. این مبلغ فقط برای شروع هست. ۲۰۰$ برای بیمه پزشکی و چیزی در حدود ۵۰۰$ برای اداره مهاجرت و تازه بعد از همه اینها ۱۰۰۰$ دیگه برای تحویل کارت.
این قانون کنکره امروز توسط سنا رد شد اما می تونه بعد از ۱۵ روز دیگه دوباره برگرده به سنا. و اگه تصویب بشه وضع این مهاجرین از اینیکه هست بدتر می شه. این هفته کالیفرنیا شاهد تجمع ها و بعضا راهپیمایی های هم در این رابطه بود.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


در سال ۱۸۴۵ دولت وقت ایالات متحده بعد از یه جنگ چند ساله , ۷ ایالت ازجمله کالیفرنیا رو به قیمت ۵۰ میلیون دلار از مکزیک می خره و یه معاهده دایم بین دو کشور بسته می شه. سه بخش اصلی این معاهده شامل موارد زیر بود:
– تمام مکزیکی های که در امریکا هستن باید بلافاصله حق شهروندی بگیرن.
ـ دولت و اتباع امریکای نباید به اموال و جان مکزیکی های ساکن امریکا تعرض کنن.
ـ مهاجرت باید برای همیشه بین اتباع دو کشور آزاد باشه.
اما در سال ۱۹۶۵, دولت امریکا بعد از هجوم همگانی مکزیکی ها به مرزها, به طور یکطرفه قسمت سوم این معاهده رو قطع میکنه و بعد از اون مکزیکی ها هم برای اومدن به امریکا احتیاج به ویزا و دعوت نامه پیدا کردن . و بعد از اون سال بود که رونق اقتصادی مخصوصا تو کالیفرنیا شروع میشه.
————————————————-
وقتی یه کارگر قانونی باشه, کارفرما موظف به پرداخت حداقل حقوق, بیمه و بازنشستگی هست. الان پایه حقوق تو کالیفرنیا ساعتی ۷.۷۵$ هست. ساعت کاری ۸ ساعت تو روز و به ازای هر یه ساعت کار اضافه باید ۱.۵ برابر حقوق پرداخت بشه.
یعنی کارفرما برای یک کارگر ساده ـ که مثلا توی یه مزرعه توت فرنگی روزی ۱۲ساعت کار میکنه ـ باید روزی ۱۰۸.۵$ پرداخت کنه حتی اگه بیمه و بازنشستگی رو هم در نظر نگیریم.
این قیمت رو مقایسه کنید با قیمتی که یک کارگر غیرقانونی که براش بیمه و بازنشستگی معنی دار نیست و حاضره روزی ۱۵ ساعت با حقوق ساعتی ۱$ کار کنه که بتونه آخر فصل پول رو واسه خونوادش بفرسته.
۱۰۸$ در مقابل ۱۵$ !
حالا اینها می خوان ۲۵۰۰$ دیگه رو هم به این طبقه تحمیل کنن که به طبع کارگرهای غیر قانونی رو بیشتر و حقوقها رو کمتر می کنه.
پ. ن : این نوشته عکس العمل سریعی بود وقتی اخبار امروز رو شنیدم. اگه اطلاعات بیشتری بدست آوردم باز هم می نویسم.
پ. ن ۲: اینجا می تونین یه مقاله جالب در این مورد بخونین.

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.