مهاجرت و پدیده اضافه وزن – قسمت دوم : تغییر در نحوه و نوع غذا خوردن

در مقایسه با ایران, بیرون غذا خوردن به شدت شایع هست. اون موقع ها بیرون غذا خوردن برای خیلی از خانواده ها هنوز یه چیز تجملاتی بود ( الانش رو نمیدونم دیگه) . اون نقش سنتی مادر خونه در آشپزخونه حتی برای خانواده های ایرانی اینجا هم از بین رفته ( مطمئنا نمیتونم حکم کلی صادر کنم) . اینجا مادر خونه هم تا یازده شب سر کاره. طبیعتا هر کی میشه مسول شکم خودش.
– وقت کمه. مخصوصا اگه چند تا کار رو باهم بکنید. درس و کار و روابطتون با دوستان و اینترنت و وبلاگ و… راحت ترین کار اینکه که یه غذای داغ و آماده رو سه وعده بریزید تو شکمتون تا سیر باشید و به کارتون برسید. اگه فقط نیم ساعت وقت ناهار داشته باشید ترجیح میدید برید یه جای سریع یه چیزی بگیرید و بخورید تا اینکه تو یه رستوران درست و حسابی بیست دقیقه منتظر آماده شدن غذاتون باشید. تو دانشگاه هم که چی بهتر از یه برش پیتزای گرم و آماده .
– برعکس ایران, غذای گوشتی و چرب و چیلی ( بخونید خوشمزه) به شدت ارزونتر از یه غذای تازه و ساده و سالم ( بخونید بیمزه) هست.یه ظرف سالاد خیلی گرونتر از یه همبرگر, با سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه با هم هست. فکر میکنید برای چی هرکی فقیر تره اینجا چاقتره؟ این روزها منوهای همبرگری ها پر هست از ساندویچهای یه دلاری. برای گذاشتن غذای ارزونتر رقابت عجیبی هست. و خوب حتما یه فرقی هست بین اون گوشتی که نیم پوندش رو میدن یه دلار با گوشتی که نیم پوندش هست شش دلار.
دانشجویی ایم یا یه کار کم درآمد داریم. خوب معلومه که ترجیح میدیم غذای خوشمزه ارزون بخوریم. کی بدش میاد؟ اینطوری میشه که جای سبزی و میوه و لبنیات وعدهای غذایی پر میشه از گوشت و چربی و کربو هیدارتها.
– و خوب چه گوشتی؟ همونطوری که گفتم فرقی باید باشه بین گوشت ارزون و مرغوب. مرغهایی که پروسه رشدشون با آمپولهای هورمونی تا پنج برابر سریعتر میشه . یه جایی مثل مک دانلد که رسما به شما کرم های پرورشی پروتینی میده. فکر میکنید واقعا بشه یه همبرگر رو با گوشت گاو به قیمت یه دلار داد دست مشتری؟
حتی سبزیها و میوه ها هم هورمونی هست. یعنی با هورمون رشدشون و آماده شدنشون سریعتر میشه . نه که غذاهای مرغوب نباشه. چرا هست. تو اغلب فروشگاهها قسمتهایی هست که میوه و سبزی و گوشت ارگانیک یا طبیعی به شما بدن. اما خوب گرونتره دیگه. و همونطور که گفتم فاکتور وقت هست که به شما اجازه خرید و غذا درست کردن تو منزل با روغن و مواد مرغوب رو نمیده.
– اگه مثل من باشید و دور از جون مثل تراکتور ولی به بهانه آشنایی به فرهنگهای مختلف منوی تمام رستورانهای مکزیکی و چینی و تایلندی و کامبوجی و فرانسوی و ایتالیایی و مصری و نیجریه ای و حتی بومیان استرالیایی رو بشناسید – چون هیچ راهی هم غیر شکم برای آشنایی با فرهنگ نیست!- میدونید که چقدر ظرفهای غذایی که تو این رستورانها برای یه نفر میارن بزرگ هست. یعنی یه وعده غذا تو یه رستوران چینی برای یه نفر اندازه همه غذایی هست که تو خونه ما مامان برای پنج نفر میذاشت. به طور کل حجم غذایی که سرو میشه خیلی زیاده.
در هر حال همه اینها دست به دست همه میده که این بشه برنامه روزانه شما: ( دقیقا الگوی هست که خیلی از همکارهای من بدون کم و کاست اجراش میکنن)
صبح بیدار میشید و تو راه رفتن به سر کار, یه وعده صبحانه مک دانلد رو بدون پیاده شدن از ماشین سفارش میدید. یه لیوان قهوه, یه ساندویچ تخم مرغ و ساسج ( کسی میدونه فارسی اش چی میشه؟) و یه چیزی مثل یه قالب کتلت سیب زمینی .همه اینها میشه در حدود ۵۰۰ کالری با ۳۰ گرم چربی ( دقت کنید که بهترین نسبت کالری و چربی اینه که شما به ازای هر صد کالری سه گرم چربی داشته باشید) .
سرکار ساعت ده گرسنه تون میشه. گرسنه که واقعا نباید باشید با توجه به اون صبحانه ای که خوردید . اما خوب هوس میکنید. میرید از اطاق استراحت یه چیبس یا بیسکوییت با نوشابه میخرید. ( ۳۵۰ کالری و ۲۵ گرم چربی).
ساعت دوازه وقت ناهار دارید نیم ساعت. سوار ماشین میشید و فرض کنیم اولین رستوران غذای سریع هم تاکو فروشی هست. یه دونه بوریتو میگیرید که همراهش دوتا تاکوی کوچیک و یه لیوان نوشابه هم میاد. ( ۷۵۰ کالری و ۳۵ گرم چربی )
برمیگردید سر کار و ساعت سه به شدت کسل میشید .هوس موکا میکنید. یه ربع وقت استراحت دارید. سایز کوچیک هم که بگیرید میشه ۳۴۰ کالری و ۲۱ گرم چربی.
اگه بعد از تعطیل شدن برید خرید یا مدرسه که معمولا اونجا هم هوس خوردن چیزی میکنید . شام هم مثلا هوس غذای چینی میکنید و میرید پاندا اکسپرس . دیگه کمترین و کوچکترین کاسه غذاییشون ۴۰۰ کالری داره با یه چیزی در حدود ۳۰ گرم چربی.
امیدوارم که وقتی برگشتید خونه هوس پاپ کورن خوردن رو نداشته باشید موقع تلوزیون دیدن. فرض کنیم پرونده شما با همون شام برای یک روز بسته شد.
بسیار خوب. ۲۳۴۰ کالری و ۱۴۰ گرم چربی خالص. بدون یک قدم راه رفتن یا هر نوع ورزش دیگه . برای زنی به سن من و با قدی در حدود ۱۶۵ سانتیمتر میزان کالری لازم – اگه ورزش نباشه تو برنامه روزانه- چیزی در حدود ۱۲۰۰ هست و حداکثر ۳۵ گرم چربی.
چه باید کرد با این ۱۱۴۰ کالری و ۹۵ گرم چربی اضافه؟ اون هم فقط در طول یک روز از یک سال ۳۶۵ روزه .
دیگه نگید چرا این امریکایی ها اینقدر چاقند.
تو پست بعدی راجع به اثرات روانی محیط اطراف مینویسم. در ضمن منبع این داده ها وب سایت رسمی رستورانهایی هست که گفتم. از اونجا که در قسم آخر نوشته ها قصدم این هست که به معرفی اونها برسم اینجا نمی آرم

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.