ظاهرا یکی دو سال پیش روسای دانشکده‌های مطالعات زنان و مطالعات فمنیستی دور هم جمع می‌شن و تصمیم می‌گیرند به یک اسم مشترک برای این رشته برسند. بعد از اون خیلی از دانشکده‌ها اسمشون رو به “زنان و جنسیت” Women and Gender Studies تغییر می‌دن. این دانشکده ما تغییرش می‌ده به “مطالعات فمنیستی” Feminist Studies استدلالشون هم این بوده که فمنیسم فقط در مورد زنان و جنسیت نیست، بلکه مخلوطی از تئوری‌های مختلف و اغلب سیاسیه که به مسایل نژاد، کلاس اجتماعی، ملیت، و دگرباشان هم می‌پردازه. این شد که ما -من هم نخود، از سه هفته قبل خودمو تو این ما جا می‌دم- شدیم فحش.
یک آقایی اومده بود واسه نصب آب‌سرد کن. چون قبلا با “پرشین گرل” های زیادی بیرون رفته و دوست بوده، در همون هنگام نصب آب سرد‌کن، تصمیم گرفتن از من هم که یک “پرتی پرشین گرل” بودم دعوت کنه که باهاشون برم بیرون شام بخورم. البته همون اول مشخص کردن که مجرد هستند. من هم چون هنوز نصب آب سردکن تمام نشده بود سعی کردم خیلی مودب باشم و بخندم و بگم که همیشه تو شهر تازه، دوستای تازه داشتن خوبه. بعد آقای محترم پرسید که چی می‌خونی. من گیس بریده – که به این صورت اولین “دیت” خودم رو در ولایت غریب با آقای آب‌سرد نصب کن از دست دادم-گفتم که فلان. بعد یه دفعه کمرش رو صاف کرد وایستاد گفت: اوه. من واقعا متاسفم. نباید شما رو دعوت می‌کردم بیرون. گفتم ای بابا چرا؟ -تو دلم گفتم بخت که سیاه بشه همینه دیگه- گفتم آخه خب تو یا از مردا بدت می‌آد یا ترجحیت هم جنس‌های خودتن . خیلی هم تلاش کرد که نگه لزبین.
رفتم واسه رای دادن ماه نوامبر، تو یکی از این دکه‌های توی مدرسه اسم بنویسم، یه دختر و یه پسری پشت میز بودند، لبخند به چه پهنا. فرم رو دادن دستم و همینجوری صحبت و من گفتم چی می‌خونید و اونا گفتن چی می‌خونی که جواب از دهن ما درنیومده، دختره گفت ” ایی وووو.” به همین شدت. من سرم رو بلند کردم گفتم چرا؟ یه دفعه فهمید سر کاره و نباید از این اداها از خودش در بیاره.
چندتا از ایرانی‌های اینجا رو هم دیدم. از این پنج‌تا، هیچ‌کدومشون نمی‌دونست همچین رشته‌ای وجود داره و یکی‌شون هم گفت پس می‌خوای بشی شیرین عبادی! دیگه من هم حوصله نداشتم توضیح بدم.
در هر حال به این نتیجه رسیدیم که بخواهیم با آقایون بلاسیم، نباید بگیم چی می خونیم. یه چیز بی‌خطر باید گفت. با دخترا هم باید حواست باشه طرف فکر نکنه بهش نظر داری، می‌خوای فلانش کنی یا ناراحت نشه که مگه چشه که فلانش نمی‌کنی.
در مورد این عکس‌العمل‌ها بیشتر می‌نویسم.

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.