و اما فیلم سیصد…

اولش بگم که این خیلی خوبه که حداقل تو این بلاگستان فارسی خیلی ها به اینجا رسیدن که بتونن نظرات موافق و مخالف رو با نوشتن – ابزار متمدنانه- بیان کنن. این خوبه که دیگه همه تابع اون جریان اصلی نیستن. خوبه که اگه مد شده همه طرفدار هموسکشوالها باشن کسی هم بیاد نظر مخالفش رو بگه, اگه همه نگران وضعیت زنان زندانی هستند, افرادی هم باشن که نقد درست بکنن از جنبش و سوالاتشون رو بپرسن. اگه همه بگن فلان فیلم بده و بریم بمباران کنیم جریان اطلاع رسانی رو, بعضی ها بیان و از دریچه های مختلف به این قضیه نگاه کنن. این یعنی تجربه خوب. تمرین خوب حرف زدن و شنیده شدن و نقد شدن و نقد کردن. یعنی هر حرفی رو نپذیرفتن و استدلال کردن و استدلال خواستن.
جریان این فیلم سیصد رو که حتما تا حالا همتون میدونید. من که فیلم رو ندیدم و اصولا طرفدار فیلم های این مدلی هم نیستم – چه جنجالی باشه چه نباشه- که برم براش پول بدم و ببینم. اما خوب از اونجا که جریان فیلم به شدت لو رفته همه میدونیم که ظاهرا دعوای شاه یونان هست با شاه ایران و چهره بدی از ” پرژن ها” و چهره خوبی از ” یونانی ها” نشون داده شده. اینها چیزهایی هست که من میخوام بگم:
۱. مخاطب اصلی سینمای امریکا نوجونها – اغلب پسرها- هستند. اونها هم میرن یه فلیم ” بکش بکش” کارتونی , یه چیز تو مایه های بازیهای ویدوییشون میبینن. این فیلم واقعا تاثیری بر زندگی هیچکس نخواهد گذاشت . باور کنید. اینها حتی نمیدونن ” ایران” همون ” پرژیا” ست.
۲. بزرگسالانی که میرن فیلم رو میبین هم از دو دسته خارج نیستن. یا آدم درست حسابی ( در اینجا ملاک از درست و حسابی کسی هست که بدونه ایران همون ” پرژیا” ست) که خوب اگه تا این حد بدونه, خواهد دونست که ایران تمدن قدیمی داشته و الان دیگه خبری از اون نیست. یا اینکه اگه از قبل ندونه و تو این فیلم قرار باشه بفهمه باز هم فیلم کار بیشتری از مثلث اشرار و اخبار تروریستی و ساپورت حزب الله و این حرفهای که هر روز همه جا به خوردشون داده میشه نخواهد کرد. باور کنید.
۳. من تعلقی به هخامنشیان ندارم. متاسفانه ندارم. ایران من ” پرژیا” ی دوره هخامنشی نیست. ایران من مخلوطی از مغولها, افغانها, عربها, ترکها و روسها ست. شما چه خوشتون بیاد چه بدتون نمیتونید تاریخ رو در دوره کوروش متوقف کنید و چشمهاتون رو به همه اتفاقات بعدش ببندید. من تعلقی به گذشته ندارم. باوری به گذشته ندارم. ما الان چی داریم که بهش بنازیم؟ تو دوره ای که تو دنیا چهار تا تمدن بود ما یکیش بودیم. اما حالا بین این همه تمدن ما کجا هستیم؟ ما چی داریم که بهش بنازیم غیر از گذشته ای که اونهم متعلق به ما نیست. من به گذشته این ” پرژیا” نمینازنم.
۴. ایران ما, با همه بدیهاش, همینی هست که هست. راستی. ما چرا فکر میکنیم سربازان سپاه خشایار به اون بدی و هرزگی و وحشیگری نبودن؟ چرا فکر میکنیم خود خشایار شاه – که ظاهرا در مورد لباسش درست تحقیق نشده بود و تحریف شده است- آدمی اهل حرمسرا و زنباره نبود؟
ما تو کجای تاریخ این کشور پادشاه و لشکر بهتری داشتیم؟ فقط لباسهاشون مشکله یا ناراحتی ما از یه چیز دیگه هست؟ از خراب شدن رویامون هست؟
۵. آدمها پول میدن میرن سینما که رویاهاشون محقق بشه. که اون چیزی که تو عالم واقعی نیستن بشن. که بشن استیون سیگال و همه آدم بدها رو بکشن و دختر خوشگله رو بدزدن. که ملتی رو نجات بدن. که برن به جنگ فضایی ها. که پلیس بده رو دستگیر کنن. ….این تحقق رویاها هست که صنعت سینما رو زنده نگه داشته و جلو میبره. ما همیشه عادت داشتیم اون طرف سفیده باشیم. که خودمون رو بذاریم جای راکی و پدر هرچی آدم بده هست رو در بیاریم. تو فیلمهای جیمز باند ما با کا.گ. ب . طرف بودیم. روسها و کره ای ها آدم بده بودن. تو فیلمهای راکی آسیای ها.اما حالا…یه فیلمی پیدا شده که اسم آدم بده رو از اسم ما گرفته. اینبار که ما میریم رویاهامون رو ببینیم یه چیز بدی هست. ما اون طرف هستیم. یا حداقل اسم ما اون طرف هست. این هست که داره اذیتمون میکنه.
۶. این دوران افتخار بازیها تموم شد. تاریخ کشور من اگه یه دوره باشکوه هم داشت مال هزاران سال قبل بود. دلم نمیخواد به هیچکس توهین کنم. اما واقعیت کشور ما مگه غیر از کنش جلوی قدرت برتر و سرکوب محروم به بدترین وضعه؟ میدونم خیلی ها دلخوشی از ادوارد برون هم ندارید – به خاطر تصویر عریانش از مردم واقعی ایران- اما خوب گفته که ما مردمی هستیم که مطیع قدرت و بیرحم در برابر ضعفا هستیم. که ما مردمی هستیم که به چاپلوسی و تملق تو همه دنیا معروفیم.
باور کنید با پتیشن و بمب گوگلی و اینترنت این فرهنگها عوض بشو نیستن. چرا همیشه از آینه فرار میکنیم؟
۷. دیروز اینجا بودیم. معتقدم اگه به جای اینجور پتیشنها و کارهای پشت میز نشستنی و تابلوی ” چو ایران مباشد…تن من مباد” بالای سرمون زدن و پرچم شیر و خورشید گذاشتن جلوی کامپیوتر دست به دست هم میدادیم و چهارتا از اینها میساختیم خیلی بهتر میتونستیم ایران ( و اگه دلتون میخواد ” پرژیا” ) رو نشون این مردم بدیم.
______________________________________________________

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.