قرصهای صبح روز بعد

نمیدونم مصرف این قرصها تو ایران چطور هست و اصلا استفاده دارن یا نه. ( اگه کسی اطلاعاتی داره لطفا اضافه کنه)
قرصهای ” صبح روز بعد” , قرصهایی هستند که تا پنج روز بعد از سکس نامطمئن استفاده میشن. فرض کنید به هر دلیلی شما سکسی داشتید که نامطمئن بود . ( تو دوره مصرف قرص نبودید , از کاندوم استفاده نشد, کاندوم به پاره شد یا هر مورد دیگه ای که شما رو مشکوک به بارداری کرد)
فکر کنم فارسی اش بشه رفتار جنسی خطرناک! بابا جان همون unprotected sex.
در هر حال بارداری در بهترین شرایط هم تا یک ماه آینده خودش رو نشون نمیده و شما نمیخواهید این ریسک رو بپذیرید.
قرصهایی هستند که شما( زنان در اینجا) تا پنج روز بعد میتونید استفاده کنید و این قرصها هورمونهایی رو ترشح میکنن که باعث خونریزی رحم و به اصطلاح ماهیانه زود رس شما میشن. و خوب این احتمال هرگونه بارداری رو از بین میبره.
معمولا اگه تا یه هفته یا حداکثر ده روز بعد از خوردن این قرصها دچار خونریزی نشدید باید به دکتر مراجعه کنید.
در ضمن این قرصها هیچ جور جلوگیری از مریضیهای جنسی مثل ایدز یا عفونت ها رو ندارن. فقط در مورد بارداری صادق هستن. این قرصها به قرصهای Plan B معروفند.
حالا چرا یادم اومد که در مورد این قرصها بنویسم این بود که از امروز اداره مواد غذایی و دارویی مصرف این قرصها رو برای افراد بالای هجده سال – برای هفده ساله ها یا کمتر با دستور دکتر – آزاد اعلام کرد. از این منبع.
این قرصها تا حالا فقط تو داروخونه ها و با دستور دکتر در دسترس بودن. اما از امروز ظاهرا میشه راحت به قفسه های داروخونه ها رفت و از این قرصها -که گرون هم بودن اما امیدوارم حالا ارزون تر بشن -خرید.
نمیدونم مصرف زیاد این قرصها چه اثری داره یا مثلا چند بار میشه اونها رو در یه دوره زمانی استفاده کرد و جواب گرفت. اگه اطلاعات بیشتری دارید لطفا بگید که من اینجا اضافه کنم چون به نظرم مهم هست.
پی نوشت: علیرضا و پدرام نظر گذاشتن و گفتن که قرصهای HDو LD هستن که میشه از اونها استفاده کرد. من به لینکهایی که پدرام گذاشته سر زدم. چیزی که برام عجیب بود اینه که اینها همون قرصهای جلوگیری از بارداری هستن که گفته شد در صورت اورژانسی چهارتا خورده بشه و مثل همین قرصهای ” صبح روز بعد” کار میکنه.
من اصلا اطلاعات پزشکی ندارم. اما دقیقا یادمه وقتی از دکترم در این مورد پرسیده بودم بهم گفته بود مکانیزیم این قرصها باهم فرق داره. و گفت این قرصهای ” صبح روز بعد” موجب ترشح هورمونهایی میشن که فرق داره با قرصهای جلوگیری. در هر حال اون من رو منع کرده بود از این روشی که الان تو لینکها هست. من الان سر درگم شدم. اگه به صفحه مربوطه در سازمان مواد غذایی و دارویی ( که همین بالا لینکش هست ) هم بریم میبینیم که اصلا اسم و کارکرد متفاوتی برای این قرص قائل شده.
پی نوشت دوم: این هم نظر رضا. ظاهرا اینها فرق داره باهم.
” ترکیبات این قرصها با هم متفاوته … یعنی ال دی و اچی دی و مورنینگ سه دسته جدا هستن … اینا ترکیبات متفاوت از نظر میلی گرم و ترکیبات استروژن پروژسترون هستن … تو ایران در واقع همونطوری که گفتن ۴ تا صرص به صورت دو تا هر ۱۲ ساعت مصرف میشه … ولی ترکیبات مورنینگ افتر پیل فرق میکنه و مکانیسم عمل هم قدری تفاوت داره در واقع مانع لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم میشه ! ولی قرصهای ضدبارداری روتین بیشترین خاصیت شون جلوگیری از تخمک گذاری هستن هرچند غلظت مایعات رحم رو هم به هم میزنن و در واقع خاصیت ضد لانه گزینی هم دارن ! ولی به طور اخص این مورنینگ افترپیل ها هستن که این خصوصیت رو دارن ”
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.