طوفان کاترینا و خط فقر

امروز- بیست و سوم آگست -آروزی هست که طوفان کاترینا از باهاماس شکل گرفت و راهش رو به سمت امریکا و ایالت نیواورلئان شروع کرد .
کاترینا تجربه مهیبی بود برای امریکا. یادمه پارسال چه ولوله ای شده بود همه جا و یادم هست روز بعد از فاجعه نیواورلئان همه دور میز یکی از همکارام جمع شده بودیم و خیلی ها با دیدن عکسها گریه میکردند.
در مورد کاترینا و عمق فاجعه اش حرف زیاد زده شده و مطلب هم زیاد گفته شده. در مورد سهل انگاری دولت در آگاهی دادن در درجه اول و بعد هم کمک رسانی. اهمالی که یه نقطه خیلی سیاه دیگه رو تو به کارنامه بوش اضافه کرد.
تفسیر های زیادی هم برای توجیه این اهمال شده. مثلا اینکه از روز اول طوفان به مردم خبر داده بودند و اونها خودشون تصمیم گرفتند بمونن و بمیرن. اما کسی به این واقعیت اشاره نمیکنه که مردمی که اونقدر فقیرن که حتی خونه ندارن چطوری میتونن دو روزه از ایالت خارج بشن. آیا با پای پیاده میشه از ایالتهایی که هرکدوم به وسعت یه کشور هستن عبور کرد؟ کسی نمیگه که سیستم حمل و نقل دولتی قبل از طوفان کجا بود و چرا بعد از وقوع فاجعه فعال شد. و یا چرا باید تو قلب امریکا مردم اونقدر گرسنه بمونن که به فروشگاهها حمله کنن. سکوت جواب خیلی از سوالهای بعد از طوفان بود.
تصویری که خارج از امریکا برای این اهمال کاری ارائه شد تصویر ایالت سیاه پوست نشینی بود که از اون بهره برداری شد برای نشون دادن و به رخ کشیدن وجود تبیض نژادی دولتی. Institutional Racism .
اما بر خلاف این تصور این تبعیض رنگ و نژاد نبود. تبیعض کلاس اجتماعی بود که در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین شکافها تو امریکاست.
مردم نیواورلئان مردند چون جزو فقرای امریکا بودند. فکر میکنید اگه این طوفان قرار بود به کالیفرنیا یا دی سی برسه همین قصه تکرار میشد؟ فکر میکنید در اینجا هم پلیس به مردی که قصد گرفتن آب برای بچه اش رو داشت شلیک میکرد؟
قبلا و اینجا در مورد تقسیم بندی های کلاسهای اجتماعی نوشته بودم. قصه همونه.
دو ترم قبل تحقیقی داشتم بر جامعه آماری ایالت نیواورلئان بر اساس سر شماری همگانی سال دوهزار امریکا و مطلبی که من روش تاکید داشتم مقایسه برخی پارامترهای فقر و کلاس اجتماعی این ایالت و کل امریکا بود. درصد سیاه پوستها هم بررسی شده. خیلی کار ساده ای هست و پیچیدگی یه تحقیق جامع رو اصلا نداره. اما عددها خوب واقعیت ها رو نشون میدن.
جمعیت آمریکا : ۲۸۱,۴۲۱,۹۰۶ نفر
جمعیت نیواورلئان :۴۸۴,۶۷۴ نفر
درصد سیاه پوستها ( افریکن امریکن ) در تمام جمعیت امریکا: ۲۸٫۱%
درصد سیاه پوستها ( افریکن امریکن ) ایالت نیواورلئان :۷۵%
میانگین درآمد خانواده در تمام امریکا: $۴۱٫۹۹۴
میانگین درآمد خانواده در ایالت نیواورلئان : $۲۷,۱۳۳
خانواده با درآمد کمتر از ده هزار دلار در سال در تمام امریکا: ۱۲٫۳%
خانواده با درآمد کمتر از ده هزار دلار در سال در نیواورلئان : ۶۷٫۳%
افراد زیر خط فقر در تمام امریکا: ۹٫۵%
افراد زیر خط فقر در نیواورلئان : ۲۱%
کودکان زیر پنج سال فقیر در تمام امریکا:۱۲٫۴%
کودکان زیر پنج سال فقیر در نیواورلئان :۲۸%
کودکان شش تا یازده ساله فقیر در تمام امریکا:۱۸%
کودکان شش تا یازده ساله فقیر در نیواورلئان :۴۳%
کودکان دوازده تا هفده ساله فقیر در تمام امریکا:۱۷%
کودکان دوازده تا هفده ساله فقیر در نیواورلئان : ۴۲٫۴%
بزرگسالان فقیر در امریکا: ۱۵%
بزرگسالان فقیر در نیواورلئان :۳۱٫۵%
افراد بالای شصت و پنج سال زیر خط فقر در امریکا:۹٫۹%
افراد بالای شصت و پنج سال زیر خط فقر در نیواورلئان : ۱۹٫۳%
تقریبا همه عددها چیزی بیشتر از دو برابر فقر نرمال امریکا رو تو نیواورلئان نشون میده. و با توجه به نحوه کار دولتمردان ما ظاهران این ضریب دو در کمک رسانی و اهمیت جان مردم تبدی به یک دوم یا کمتر میشه. جان مردم فقیر در امریکا هم نصف مردم طبقه متوسط ارزش داره؟

این نوشته در بلوط ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.