در این جامعه بیشتر از آنکه مرد مردسالار داشته باشیم َ‌زن مردسالار موجود است
بی‌خود نبود شیرین عبادی یک جایی گفته بود که مشکل ما زنان مایند که خودشان به دوش کشنده و رواج دهنده فرهنگ مردسالارند.
اتفاقا این‌ها عین بحث‌هایی است که باید باز شود و زن ما بفهمد زندگی در جامعه مرد سالار فقط کتک خوردن و حق طلاق نداشتن و شکم پشت شکم زاییدن نیست.
مشکل ما این است که مثل بقیه چیزهاییمان یک چیزی را شنیده ام و هنوز ریشه و علتش را نمی دانم کمپین پشت کم پین راه می اندازیم. مشکل ما بی سوادی عمده تاریخی مان است که فکر کردیم با دوتا کتاب مارکز خواندن و اسم ویرجینیا ولف را یادگرفتن حل می شود. مشکل مال این است که فکر کردیم از هر حرکتی یک تکه اش را ببریم مثل لحاف چهل تکه روشنفکریمان می توانیم برای خودمان نیم تنه بدوزیم و فکر نکردیم کسی که نیم تنه اختراع کرد که ناف تو را ببیند همانی بود که در ذهن تو این را جا انداخت که شکمت باید صاف باشد و زیر شکمت بی مو
اتفاقا این ها بحث هایی است که باید بشود وقتی زن روشنفکر امروزی مدرن ما هنوز با بندنش مشکل دارد آنوقت از هزار و یک جور حق دیگر هم حرف می زند. اولین حق من این است که بتوانم بفهمم ریشه این شکل و قیافه مصنوعی من از کجا آمده است.
لطفا اگر مطالعه ای روی مسایل زنان دارید – که می دانم ندارید ولی باید ژستش را بیایید- بروید مطالبی را که زنان در مورد قضاوت جامعه برای بدنشان نوشته اند را هم بخوانید. بروید بخوانید شاید دستتان آمد که بنده منظورم پشم پایین شکمم نبود که اگر هم بود به شما ربطی نداشت. وبلاگ خودم بود و از زیر پشم هم اگر بخواهم مینویسم. بروید بخوانید شاید دستتان آمد که هنوز از فهمیدن یک مفهوم ساده پشت ظاهر یک نوشته قاصرید.
خواستم بگویم که خواندم مطالبتان را دوستان عزیز دردورتر ها و همین نزدیک‌تر ها.
منظورم هم مطالب متهوعتان است.
ارادت.
عطیه این‌را نوشته برای این تهوع :
اگر خانمی بیاید و از همخوابگی هایش و بدن نرم و لطیفش و … صحبت کند و تابوها را بشکند، شما احساس تهوع نمی کنید؟ ولی اگر زنی گفت که همخوابگی من همان شکل مرسومی که در قدیم بوده و امکان نمایشش نبوده و حالا با هزار نوع تکنولوژی و عکس و فیلم و … قابل نمایشه، نیست. تهوع اور میشود؟
چرا از این همه خواندن و شنیدن و باز تکرار همون فرهنگ کهنه (بخوانید مردسالار) در غالب یک ظاهر مدرن احساس تهوع نمی کنید؟ اما با خواندن یک نوشته مخالف، احساس تهوع میکنید و میخواهید که ربطش ندهند به مبارزه برای برابری حقوق زن و مرد؟
شما اگر به حقوق برابر زن و مرد (یعنی انسان ها) معتقد هستید نباید با خواندن این مطلب احساس تهوع کنید. خواندن احساس انسان های دیگر که لزوما شبیه ما فکر نمی کنند نباید احساس تهوع به ما بدهد. اگر که هنوز به این دیدگاه نرسیدید، بهتر است بروید کمی برای روشنفکری خودتان احساس تهوع کنید که ادعایش را دارید اما حتی سعی به تظاهرش هم نمی کنید.
10 دیدگاه در “

 1. میدانم که کامنت پست بالایی رو بستی و … شرمنده که اینجا کامنت میگذارم
  فقط میخواستم به اون دوستان نزدیک و دور بگویم: اگر خانمی بیاید و از همخوابگی هایش و بدن نرم و لطیفش و … صحبت کند و تابوها را بشکند، شما احساس تهوع نمی کنید؟ ولی اگر زنی گفت که همخوابگی من همان شکل مرسومی که در قدیم بوده و امکان نمایشش نبوده و حالا با هزار نوع تکنولوژی و عکس و فیلم و … قابل نمایشه، نیست. تهوع اور میشود؟
  چرا از این همه خواندن و شنیدن و باز تکرار همون فرهنگ کهنه (بخوانید مردسالار) در غالب یک ظاهر مدرن احساس تهوع نمی کنید؟ اما با خواندن یک نوشته مخالف، احساس تهوع میکنید و میخواهید که ربطش ندهند به مبارزه برای برابری حقوق زن و مرد؟
  شما اگر به حقوق برابر زن و مرد (یعنی انسان ها) معتقد هستید نباید با خواندن این مطلب احساس تهوع کنید. خواندن احساس انسان های دیگر که لزوما شبیه ما فکر نمی کنند نباید احساس تهوع به ما بدهد. اگر که هنوز به این دیدگاه نرسیدید، بهتر است بروید کمی برای روشنفکری خودتان احساس تهوع کنید که ادعایش را دارید اما حتی سعی به تظاهرش هم نمی کنید.
  —————
  لوای گلم من گاهی احساس میکنم مردهای قدیمی (که همه معتقدیم مردسالار بودند و …) گاهی خیلی خیلی بهتر از همجنس های امروزی اشون هستند
  غصه نخور و ناراحت نشو! همین

 2. کامنت بالایی رو که بستی. منم چون خواننده بی ملاحظه ای هستم این پائین نظر میذارم. حرفت در مورد پست پیش درسته. همین.

 3. This is exactly what I told my mom once; and we talk about with my wife whenever it comes up: “women” are “sarbaazaan-e gomnaam-e system-e mardsaalaar”. It is impossible to sustain a system with only half the population and no ‘education’ for the coming workforce generation.
  Just think about it: “mard az daaman-e zan be me’raaj miravad”, right? What does it mean? It means that ‘women’ do the ‘education’. So just imagine, what a group of unhappy teachers can do.
  Therefor if the ‘next generation’ are all perfectly functioning like the old, it means that they’ve had good teachers.
  This is exactly the case: this is “maadar-shohar” and “khaahar-shohar” who teach the traditional man all the evil he doesn’t know and send him to destroy his life. This is the traditional woman who is a true believer to the shamefulness of her body and promotes “hojb” and “hayaa” and brings her ‘good’ cheldren accordingly. Infuses
  her children with the ‘woman weakness’ tales and promotes the idea of her dauther ‘to be protected and her son to ‘protect’. And so on with the rest of the BS.

 4. نگو که منظورت از حسابی و نا حسابی چیست. کدام یک از وبلاگ نویسان حسابی مرد از جزییات تمایلات جنسی و موهای آلت و سکس با زن پریود و …. می نویسند آخر؟
  Leva: I do not consider myself “hesabi” at all. Well behaved women barely make the world. I do not want to be hesabi. Hesabi and its world all yours. pishkesh.

 5. بالاخره یک موضوعی پیدا شد که من در موردش کمی با یک زن موافق باشم!
  خیلی وقته میخواستم یه همچین چیزی بنویسم اما کالیبر نمیکشید

 6. Leva,
  I always read your comments here , but I am telling you , you sound aggresive and nervous this time . If you think you want to be natural and don’t consider to Shave , its better not to JUDGE and CRITISE others as porn stars or woman who want to just Satisfy men.
  Not at all . I am a woman , and I do it just for the sake of myself . I like myself better this way . And I have also respect for people who dont do it and want to be natural . And I don’t JUDGE you as a Old fashion , or Dirty or anything …
  I am sorry , You can not go for equall right or any feminist Ideas unless you can accept and love other woman and adore their beauty , thinking they are bitched who want to have soft body for pleasing men.
  You can’t claim anything when you sound aggresive .
  Your Idea this time sound to me like extremists who just say this is my way or high way . By the way , we are living here in Iran , Tehran and we are bright people who read books and we are very aware .

 7. خب مساله دقیقن همین جا هست که این حضرات که از مارکز و تارکوفسکی و مکتب های ادبی سیدرضا حسینی و فوتو موزیک چیتان پیتان پایین تر نمی آیند، اصولن و ذاتن اعتقادی به حقوق برابر ندارند. اتفاقن بد هم نیست که لااقل دیگه ظاهرن هم ادعایش را نیایند. تکلیف آدم با این مردسالاری که زیر رنگ و لعاب پنهان شده است روشن تر می شود.
  از اینها یک سوال بسیار ساده درباره حقوق زنان بپرسی هم جوابش را نمی دادند. که اگر قد یک نخودچی درباره حقوق زنان خوانده بودند اهمیت بسیار مساله سکسوالیته و تن زن در مباحث فمینیستی و حقوق زن را می فهمیدند و لااقل این به گوششان خورده بود که کنوانسیون رفع همه گونه تبعیض از زنان (سیدا) سازمان ملل متحد که یکی از مهم ترین کارپایه های حقوق زنان است نزدیک به هفتاد درصد مربوط به سکسوالیته است و بس!
  بعد هم والا ناراحتی نداره! این ها اگر آدم را تایید کنند باید ناراحت شد و به خود شک کرد که کجای کارت لنگی داره که شدی زن باب میل این مردسالاری مدرن!!:)

 8. رها خانم. لوبیا از شما گله داره. چرا وقتی متنی رو می ذارین, نظرات بقیه رو کامل نمی ذارین که لوبیای سوم شخص بدونه وقتی متن دوم رو می نویسین و از برخورد بد دیگران فریاد می زنین, دقیقا راجع به چی حرف می زنین؟ اینجا که همه نظرات مثبت و موافقه. آیا این پست خصوصیه؟ یا مخالفین فرضیند؟ یا لوبیا خنگه؟ یا چی؟

 9. برای اون پستی که بستس:
  بنویسید
  یه کم برای مردهایی که در قالبی که ازش صحبت کردید نمی گنجند .
  و بیشتر برای خودتون که نمی خواهید در همون قالب بگنجید .
  دنیا از اینی که هست متهوع تر نخواهد شد